بایگانینحوه مدیریت درست دعوا
م.طاهری 2 سال پیش

با سلام خدمت شما دکتر عزیز. میخواستم بپرسم که چطوری باید دعوا با همسر را مدیریت کرد؟

احسان رضاپور پاسخ داده شده در 2 سال پیش

درود و ارادت. سپاسگزارم از سوالتون.
ابتدا بهتر است بدانیم تعداد و شدت خشمگین شدن ما، ارتباط مستقیم با باورها و خطاهای شناختی و آموزه‌های کودکی و تقلید از والدین دارد. باورها و توقعات متعصبانه و غیر منعطف و جزمی، باور به اینکه دنیا محل جنگ و مسابقه است، باور توهمی که من دارای رسالتی جهت اصلاح ایرادات دیگران هستم، حاکمیت بیمارگونه ی “والد منتقد” یا “کودک لجباز”، از علل خشمگین شدن هستند. از نکات دیگر بروز و برخورد “سایه‌”های زن و مرد هست. بعضی از تیپهای شخصیتی مانند زیوس، پوزیدون، آرس، آرتمیس و هرا، بیشتر مستعد خشونت هستند. بعضی بیماریها مانند پرکاری تیرویید، افت قند خون و کم خونی و تغییرات هورمونی نیز احتمال پرخاشگری را زیاد میکنند.
اما حین گفتگو چه کنیم که خشممان به عصبانیت”اقدام فیزیکی و کلامی تند بدادبانه تهاجمی” منجر نشود؟ بدانیم وقتی حین گفتگو قلب یا تنفس خود را حس کردیم، یعنی آدرنالین زیادی در حال ترشح است، در حالت جنگ و گریز قرار گرفته ایم و دیگر توانایی گفتگوی عاقلانه مهربانانه “برنده-برنده” نداریم. پس یک وقفه داده، گفتگو را به زمانی دیگر موکول نموده و برای پاسخ به این حجم از آدرنالین، ورزش کنیم.
حین گفتگو خود را مقیّد نماییم هرگز توهین و فحاشی نکنیم. اقدام فیزیکی تحت هرشرایطی ممنوع است. به خانواده و بستگان یکدیگر توهین نکنیم. موضوعات غیرمرتبط قبلی را مطرح نکنیم. دنبال راه حل باشیم نه مقصر.
اگر گفتگو با ناراحتی تمام شد، خود را متعهد کنیم که قهر نکنیم، جای خاب را جدا نکنیم، پل کلامی برقرار بماند، معین کنیم هرکسی زودتر آشتی کرد، طرف مقابل به وی جایزه بدهد.