رشد روانی، دستاورد ازدواج

بدون دیدگاه Share:
ازدواج موفق

✔️یکی از دستاوردهای مهم ازدواج که کمتر به آن توجه می‌شود «رشد روانی» است؛ یعنی فرد مقابل مانند آیینه‌ای است که می‌تواند شما را با خصوصیات واقعی‌تان بیشتر آشنا کند. گاهی درزندگی زناشویی است که متوجه خودخواهی‌های وجودتان می‌شوید،در صورتی که قبلا از آن خبر نداشتید.

✔️فرد موفق طوری بازی می‌کند که دو طرف بتوانند برنده شوند. اینطور نیست که یکی در رابطه همیشه درست بگوید و دیگری همیشه در حال جبران مافات باشد. رابطه‌ی موفق هم رابطه‌ای است که دو طرف احساس موفقیت می‌کنند. هیچ چیزی به اندازه ازدواج نمی‌تواند این امکان رشد روانی را فراهم کند. همان گونه که مطالعات نیز آن را تایید می‌کنند.

✔️خود پدیده ازدواج است که باعث رشد روانی شما می‌شود نه الزاما همسرتان و اگر فکر می‌کنید که همسرتان باعث رشد شما شده، اشتباه می‌کنید. چون در این صورت هنوز دچار عقده‌ی مادر هستید که فکر می‌کنید عوامل یا افراد از بیرون می‌توانند شما را کنترل کنند یا حال شما را تغییر دهند. فراموش نکنید هیچ کس نمی‌تواند حال شما را عوض کند مگر اینکه خودتان بخواهید.

👈ازدواج مهمترین تصمیم زندگی یک آدم بالغ نیست بلکه ازدواج جزء تصمیم‌های بزرگ زندگی است و به همان میزان که سخت به نظر می‌رسد باعث رشد روانی می‌شود، یعنی وجه رشد دهنده‌ی ازدواج عامل بسیار مهمی است که گاهی توجهی به آن نمی‌شود. اگر شما چند سال هم دوران نامزدی را تجربه کنید، هیچ وقت نمی‌توانید به اندازه یک سال زندگی زناشویی رشد پیدا کنید. اما چه عاملی باعث این رشد می‌شود؟ «تعهد بر ترک نکردن بازی، شکیبایی و تاب‌آوری»

✔️ امنیت جنسی و فرزنددار شدن نیز از پاداش‌های بی‌رقیب ازدواج است.

 

به قلم دکتر شیری و برگرفته از کانال تلگرامی ایشان

مطالب مرتبط