استقلال های ازدواج

بدون دیدگاه Share:
استقلال های ازدواج

برای اینکه افراد ازدواج خوب و موفقی داشته باشند دارا بودن چند استقلال ضروری به نظر می رسد. در دنیای زئوس (آرکتایپ قدرت و مدیریت) بدون استقلال مالی فکر، احساس و هویت افراد تحت الشعاع قرار می گیرد. به همین علت در کشورهای توسعه یافته در اولین فرصت ممکن، والدین فرزندان خود را با وجود برخورداری از تمکن مالی تشویق به کار و کسب درآمد می کنند.
مورد بعدی استقلال فکری است. دستیابی به استقلال فکری بدون عزت نفس بالا، رشد بالغ و بدون راستی آزمایی باورهای کودکی و عرفی و پیشنویس، ممکن نیست.و در نهایت محصول استقلال فکری و استقلال مالی، می تواند استقلال عاطفی باشد.

مختصات این استقلال ها چیست؟

کسی که استقلال مالی دارد، شغل دارد (البته بهتر است شغل وابسته به مهارت خاص باشد و نه شغل کاذب)، درآمد دارد و چه این درآمد کافی باشد یا نه، با مدیریت نیازها و هزینه های خود دیگر وابستگی به خانواده ندارد.
کسی که استقلال فکری دارد، ایدئولوگ نیست چرا که کل ساختار و ماهیت ایدئولوژی بر تقلید و وابستگی فکری بر یک مرکز ماورایی است. بر اساس افزایش عزت نفس، بازبینی و راستی آزمایی باورهای کودکی و عرفی، همچنین مطالعات علمی و عقلی و واقع بینانه،دارای یک آرمان هست. “آرمان یک مجموعه از فکرها و باورهای مفید برنده-برنده-برنده که منعطف بوده و هرلحظه آماده‌ی اصلاح خود و نو شدن است”. همچنین دارای محک اخلاقی است. “اخلاق :عدالت و انصاف، حقیقت و واقعیت. حرمت و حیثیت. آزادی و برابری. محبت و عشق”.
خوراکهای فکری وی علم و واقعیت و اخلاق است.
در استقلال عاطفی فرد می داند حس و حال و دوست داشتن او دست خود او و میوه‌ی افکار اوست. هرگز نمی گوید “نمیدونم چی شد دیگه، عاشقش شدم!”. برای دوست داشتنش و برای ارتباطش، تعاریف ، پروفایل و چارچوب منعطف دارد و طبق هدف و برنامه ارتباط برقرار می کند. هوش هیجانی بالایی دارد؛ می داند چه احساسی دارد. می تواند درک کند مخاطبش چه احساسی دارد. و می تواند رفتار مفید برنده-برنده-برنده منطبق بر این فضا انتخاب نماید. همچنین در مثلث کارپمن نیست. در روابطش نه قربانی است نه جلاد و نه حامی، همچنین عاقلانه،بالغانه، واقع بینانه و مهربان است.

 

احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *