پیش نیازهای یک ازدواج موفق

بدون دیدگاه Share:
ازدواج

ازدواج موفق حلقه مفقوده این روزهای جامعه ایران است چرا که اکثر ازدواج ها محصول انتخاب و خواست حقیقی افراد نیستند، بلکه ثمره­ ی اندیشه­ های سطحی و شرایط اتفاقی­ اند. احتمالا این جمله را از سوی بزرگترها خطاب به افراد مجرد شنیده­ اید که: ” هنوز آن کس که با دیدنش دلتان به تپش بیفتد و عاشقش شوید را ندیده ای. به وقتش خودش پیش می­ آید!

 

عجیب است! خودش پیش می­ آید؟ من یک خانه­ ی گرانقیمت خریده باشم یا در یک امر مهمی شراکت کرده باشم و شما از من بپرسید که چه شد این تصمیم را گرفتی؟ و با این پاسخ مواجه شوید: یک دفعه پیش آمد!

 

که در این صورت یا شما باور نمی­ کنید و یا در عقلانیت و بلوغ من شک می ­کنید. حال در ارتباط با مسئله مهمی مانند ازدواج موفق، باید تصمیمی نگرفت تا به وقتش و واسطه گره خوردن نگاهی، خود به خود پیش بیاید؟شاید یکی از مهمترین اصلها در زمینه‌ی ازدواج این است که فرد بداند ازدواج مدتهاست از حالت هدف زندگی خارج شده و همه‌ی افراد نباید ازدواج کنند. بلکه ازدواج برای بعضی افراد، بسته به نوع شخصیت و اهدافشان، می تواند یک وسیله و یا ابزار مفید باشد.

دیگر اینکه به صورت اولیه همه‌ی افراد قابلیت های لازم جهت ورود به ازدواج را نداشته و به نوعی گروهی از افراد “کالای ازدواج” نیستند!

ازدواج؛ مسوولیت پذیری بالا، توانایی متعهد شدن، مدیریت خشم، هوش هیجانی فوق‌العاده، مدیریت ابراز وجود موثر را نیاز دارد.

فردی که از حداقل سلامت جسم و روان برخوردار بوده، بند ناف روانی‌اش را از والدین بریده است، استقلال مالی دارد، اعتیاد، پارانویید، اسکیزوفرنیا و پرخاشگری نداشته و دوره‌های همسرداری و فرزندپروری را گذرانده است و تیپ شخصیتی خود از لحاظ کهن الگوها، اناگرام و میرز-برگز می داند و فرد مناسب با تیپ خود را نیز می شناسد و می داند که ازدواج آوردگاهی سخت و سنگین جهت تعامل و حتا تصادم “سایه”ها و به هماهنگی رسیدن “آنیما و آنیموس” است و به هیچ وجه “دوست دختر- دوست پسری ادامه یافته و سرخوشی و شادی ممتد بی پایان”  نیست. چنین فردی برای ورود به ازدواج آماده است.

همچنین پیشنهاد می شود در راستای آمادگی و قرارگیری در مسیر ازدواج کتاب های زیر مطالعه گردند:

۱- تنها راه پایداری زندگی زناشویی از آدولف گوگنبال. ترجمه‌ی سیمین موحد.

۲- ازدواج رنج مقدس از داریل شارپ ترجمه‌ی سیمین موحد.

۳- یار پنهان از جان ا سنفورد ترجمه‌ی فیروزه نیوندی.

۴- چرا ازدواج چرا طلاق از دکتر فرهنگ هولاکویی.

۵- پنجاه باید و نباید زندگی از دکتر فرهنگ هولاکویی.

 

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط