اثر مرکب – فصل اول

بدون دیدگاه Share:

در ادامه به بررسی چکیده کتاب اثر مرکب از دارن هاردی خواهیم پرداخت.

– اثر مرکب، اصل درو کردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه انتخاب های کوچک و هنرمندانه است. باید توجه داشت که در هر حوزه ای تغییرات همیشه نامحسوس هستند.

– گام های کوچک و به ظاهر کم اهمیت، وقتی به صورت مداوم و طی زمان اتفاق بیفتد، تغییرات بسیار بزرگی ایجاد می کنند.

– انتخاب های کوچک و هوشمندانه + ثابت قدمی = تغییرات بنیادی

– جامعه ما را طوری شرطی کرده است که به نمایشی از تصویر تلاش سخت اعتقاد داشته باشیم. ( به قول دکتر شیری فقط قله موفقیت را به ما نشان می دهند و از نمایش تلاش سخت رسیدن به قله خبری نیست)

– چالش برانگیزترین جنبه اثر مرکب این است که قبل از مشاهده نتایج باید به صورت پیوسته به کار کردن مفید ادامه دهیم.

– هیچ چیز مانند موفقیت نابود نمی شود. مردم همیشه به سطح خاصی از موفقیت می رسند و بعد احساس راحتی می کنند.( تعیین یک هدف غیرقابل دسترس در این مورد به نظر بنده لازم است)

– ما با تجربه بلند مدت خوشبختی، سلامتی و رفاه از خود راضی می شویم. کارهای که ما را به آن جا رسانده فراموش می کنیم و دیگر آن ها را انجام نمی دهیم.

– تنها مسیر موفقیت از انجام سلسله کارهای معمولی و پیش پا افتاده، خسته کننده و نظم و ترتیب های خیلی دشوار در طول زمان می گذرد.

 

به نظر نگارنده، مثال بارز اثر مرکب استفاده از بیمه عمر و تامین آتیه است. جایی که شما می توانید با پس انداز ماهانه ۵۰ هزارتومانی بعد از ۳۰ سال میلیاردر شوید. هر چند ممکن است که یک میلیارد در ۳۰ سال آینده رقم خاصی به نظر نرسد، اما باید توجه داشت در آینده خیلی از افراد از همین مبلغ بی بهره خواهند بود.

 

برگرفته از کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی، ترجمه اکبر عباسی و شاهین بیات – انتشارات نسل نو اندیش

مطالب مرتبط