چک لیست همسریابی

بدون دیدگاه Share:
چک لیست ازدواج

در ارزیابی خود جهت انتخاب همسر فقط وضعیت مالی وی را در نظر نگیرید. اگر کسی اکنون دارای ثروت زیادی هست، اما در خانواده ای فقیر یا متوسط رشد یافته، به احتمال زیاد این فرد هم دارای باورهای مالی فقیرانه بوده و با کسی که والدین ثروتمندی داشته اند و در کودکی هم پولدار بوده اند، خیلی متفاوت است. با کسی که کودکی و خانواده ای شبیه خانواده شما دارد، اشتراکات و تفاهم بیشتر، زندگی بهتر و مطلوب تری خواهید داشت.

ترتیب تولد فرد را نیز باید جدی گرفت. وضعیت روانی فرزند اول با دوم، تک فرزند و یا فرزند آخر، در یک خانواده با پدر و مادر ثابت، تفاوت های عمیق و مهمی دارند و می تواند در ارتباط و ازدواج نقش موثری داشته باشد.

مواردی که علی رغم اهمیت فراوان در انتخاب همسر مناسب رعایت نمی شوند:

ضریب های هوشی نزدیک به هم باشد.

از لحاظ طبع و مزاج تناسب داشته باشند.

از نظر تیپ شخصیتی سنخیت داشته باشند.

بهتر است با انجام یک تست تعیین IQ، مزاج و تیپ شخصیتی “کهن الگوهای یونگ” و “میرز-برگز”، این نکات را هم پیش از پاسخ نهایی ارزیابی نمایید.

همسر را باید در شرایط بد، خستگی، سختی، بیماری، گرفتاری و ناراحتی دید و ارزیابی کرد. اگر رفتارهای او را مناسب، معقول و منصفانه دیدید او را انتخاب کنید. در سلامتی، دارایی، هوای خوب و … اکثریت مردم حال و رفتار مطلوبی دارند.

از طرف مقابل بخواهید برنامه ی یک هفته ی خود را با ذکر جزئیات برای شما بنویسد. ساعت خواب و بیداری، کارهای روزانه، نوع غذا، فیلم و موسیقی، مطالعه، فعالیت های ورزشی و…

هر چه شباهت بیشتری با برنامه هفتگی شما داشته باشد، گزینه مناسبتری برای ارتباط هستید. سخت گیر باشید و خود فریبی نکنید. هزاران نفر مناسب و متناسب دیگر برای همسرگزینی وجود دارند. اگر هم نباشند باید دانست که تنها بودن بهتر از یک رابطه سمی و اشتباه است.

 

دکتر احسان رضاپور لرکی

 

 

مطالب مرتبط