پرونده باز کیست؟

بدون دیدگاه Share:
پرونده باز

پرونده باز اصطلاحی در دانش کامپیوتر و نرم‌افزار است با این محتوا که تعداد زیادی پوشه باز شده و سیستم به علت پردازش تمام آن ها، دچار افت سرعت و کیفیت شده است.
در موضوع سلامت روان و تحلیل آن نیز از این کلیدواژه استفاده می شود. زمانی که فرد در موضوعات مختلف زندگی همانند کار و تحصیلات، سلامت جسم و روان و رشد فردی، روابط، سرگرمی و تفریحات، مدیریت مناسبی نداشته و به نتایج مطلوبی نرسیده است و از لحاظ ذهنی، زمانی و برنامه‌ای، کارهای به سرانجام نرسیده‌ی زیادی داشته باشد، می گوییم که پرونده باز دارد.

چه کسانی معمولاً مواجهه‌ی بیشتری با این مساله دارند؟

۱- فردیکه‌ی غلبه‌ی آنیمای منفی دارد (وجه زنانه درون افراد که معمولاً پذیرنده و منفعل بوده و چندان مسئولیت‌پذیر و انجام دهنده نیست). حال چرا کسی اینگونه می شود؟ معمولاً افرادی که در خانه‌ ای زندگی کرده اند که در آن یا پدر غایب است که فرد نتوانسته مسئولیت پذیری آنیموسی را از او الگوبرداری کند، یا مادر نقش پر رنگ تری دارد که کودک با آنیمای مادر در اغلب موضوعات زندگی شبیه سازی نموده است.
۲- فرزندهای آخر؛ افرادی که بارها و بارها در کودکی و خانواده، واژه های “نمی دانی و نمی توانی” را زیاد می شنوند و معمولاً کارهای آن ها توسط دیگران انجام شده و فرصتی جهت چالش، تجربه، آزمون و خطا و در نهایت مسئولیت‌پذیری نداشته اند.
۳- افراد با کهن الگوی غالب دیونونسوس و پرسفونه و حتی هرمس؛ که ویژگی حالت منفی، خام و نابالغ این کهن الگوها یا آرکی تایپ ها عدم مسئولیت‌پذیری و دوری از واقع‌بینی است.
۴- افرادی که در مثلث کارپمن و بخصوص در نقش قربانی گیر افتاده اند؛ این افراد نیز اصولاً با ویترینی از نیازمند، وابستگی، کم‌توانی، جلب توجه و حمایت دیگران برای انجام کارهای خود، ادامه‌ی حیات می دهند! لذا باید لیست بلندبالایی از کارهای انجام نشده داشته باشند تا حامی و حتی جلاد را به خود جذب نموده و کنار خود نگهدارند.
۵- افراد با عزت نفس پایین؛ این افراد معمولاً به چند طریق با پرونده‌ باز مواجه می شوند. یا به علت عدم خود دوستی، خود را لایق امور خوب، درست و مفید ندانسته، لذا کارها ناتمام میگذارند. یا به علت این نگاه منفی به خود، با تحقیر و توهین دیگران، برخورد مفیدی ندارند و بعدها دچار واگویه و چالش ذهنی با آن موقعیت می شوند. یا به علت کمال طلبی منفی جبرانی که دارند، در انجام بی‌نقص کارها دچار وسواس فکری شده و به این دلیل نمی توانند کاری را به انتها برسانند.
۶- افراد با اعتماد به نفس منفی؛ باور ایشان این است که “من می دانم که نمی توانم”، لذا یا در ورود به یک مساله تعلل می کنند و دائماً آن را به بعد موکول می کنند، که در این صورت مشغولیت ذهنی آن باقی می ماند و یا ورود بی پایان داشته و یک مسئله را کِش می دهند و پرونده پشت پرونده باز می کنند!

چه باید کرد؟

۱- ترمیم و افزایش عزت نفس و مثبت نمودن اعتماد به نفس.
۲- رشد آپولو و زئوس و آتنا و آرتمیس.
۳- آموختن مهارت ابراز وجود موثر
۴- آموختن مهارت حل مساله
۵- آموختن و پرورش مثلث تد

 

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *