ویترین زندگی ما، زشتی یا زیبایی؟

بدون دیدگاه Share:
ویترین زندگی

در تعامل ها و روابط آیینه نباشیم. گروهی از هم سیاره ای های عزیز که به نوعی خود را منصف و عادل می دانند، تمام تلاششان بر این است رفتارشان بر مبنای رفتار طرف مقابل باشد. اگر خوبی کرد آن ها هم خوبی می کنند و اگر هم بدی کردند بدی می کنند.
در صورتی که بهتر است با واقع بینی، عقلانیت و ذهن آگاهی در هر لحظه مراقب افکار و رفتار خود و همینطور رفتار دیگران باشیم. با افراد سمی به درستی برخورد کنیم نه اینکه خود به صورت بیمارگونه به آن ها واکنش نشان دهیم. چرا که کنترل رفتار ما در اختیار خود ما است و نیک است که با عزت نفس بالا و مسئولانه، ویترین زیبای خود را کدر نکنیم. رفتار خوب انجام دهیم یا سکوت کنیم و برای ادامه رابطه با بیماران سمی تصمیم مناسب بگیریم و با خود تکرار کنیم که هیچ گاه آببنه ایرادات دیگران نخواهم شد.
ما آن چیزی را که داریم می توانیم ببخشیم و به دیگران بدهیم، دوست دارید چه در چنته خود داشته باشید؟ توهین، تحقیر، تهدید، کنایه، نگاه مغرورانه و پر از خشم؟ یا سکوتی مهربانانه، لبخند، کلام عاقلانه و واقع بینانه و رفتاری مفید و اخلاقی؟ ویترین ما از طریق ژنتیک، تربیت خانواده، مطالعه، تحقیق و تمرین به وجود آمده است. در درون ما گیاه خوشبو و مفید است یا لجن و فاضلاب؟ انتخاب با شما است.
اگر در رابطه ای هستیم که روی بد ما را بالا می آورد از آن دوری کنیم. ارتباطی که مفید و متناسب در راستای سلامت جسم و روان افراد باشد در نهایت خوب آن ها را بالا می آورد. قرار است حالمان خوب باشد و با دیگران بهتر شود. اگر این چنین نبود فارغ از نوع رابطه بهتر است که قطع شود. ما قرار است در ابتدا زهر و سوزاننده ی همدیگر نباشیم، پس از آن مرحم و یاریگر هم باشیم. به هم رحم کنیم و ویترین همدیگر را رنگ نپاشیم. سوهان روان هم نشویم و از مثلث معیوب کارپمن خارج شویم.
اصول زندگی جز قاعده مرنج و مرنجان نیست، جز آسیب نزدن و لذت بردن نیست. پس بهتر است در حال پیاده روی در میان باغ زندگی بر روی گل ها پا نگذاریم، از فضا لذت ببریم و در حد امکان به زیباتر شدن این باغ کمک کنیم.

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط