واقعیت یا موقعیت؟

بدون دیدگاه Share:
واقعیت یا موقعیت

در بیشتر مواقع اختلاف بین زن و شوهرها یا دوستان مسئله موقعیت است. اگر یک زن و شوهر به این واقعیت رسیده باشند که با انتخاب یکدیگر، اکنون در یک تیم قرار دارند، به این ترتیب همدیگر را دوست دارند و رشد طرف مقابل برایشان مهم است. زمان هایی پیش می آید که در هنگام گفتگو با یکدیگر و یا بروز واکنشی، موجب آسیب به فرد مقابل می شوند؛ که این به معنای موقعیت بد است و نه واقعیت بد.
ازدواج و رابطه زن و شوهر یک واقعیت خوب است و زمان هایی که اتفاق بد در آن می افتد، معمولاً یک موقعیت بد است. مگر در مواردی که آسیب شدید و یا تکرار شونده است که بیانگر اختلال در باورها و شخصیت و روان فرد است، که لازم است به صورت تخصصی و با کمک روانشناس ارزیابی انجام شود.
یا فرض کنید در یک مهمانی هستید، جمع شدن به همراه دوستان در این مهمانی یک واقعیت خوب است. ولی ممکن است در همین واقعیت به علت بحث و جدل با دوست خود یک موقعیت بد بوجود بیاید. در این شرایط رفتار بالغانه و واقع‌بینانه و مبتنی بر عقلانیت آن است که به علت واقعیت خوب از آن موقعیت بد بگذرید.
پس اگر زن و شوهر به این درک رسیده باشند که برای یک واقعیت خیلی بزرگ و خیلی خوب کنار هم هستند آن وقت تک موقعیت ها را بهتر و راحت تر هضم کرده و ادامه زندگی را پی می گیرند. در میان دوستان و همکاران نیز به همین صورت است. وقتی همکار خود را شناختیم و بعد از چند ماه تشخیص دادیم که انسان خوبی است، اگر جایی عمل نامناسبی از وی سر زذ یا در جمعی چیزی گفت، آن را یک موقعیت بد می دانیم که در یک واقعیت خوب می توان آن را هضم و حتی حذف کرد.
در نهایت باید دانست که بسیاری از موقعیت های بد قابل چشم پوشی است و در بیشتر مواقع لازم است تا درباره آن موقعیت بد صحبت کنیم و آن را برطرف کنیم نه اینکه بخواهیم یک واقعیت خوب را به چالش بکشیم.

 

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *