هدیه تولد

بدون دیدگاه Share:
هدیه تولد

اگر قصد داریم تولد عزیزی را گرامی بداریم، پیشنهاد می کنم به جای تهیه هدیه ، یکی از کارها را انجام دهیم:

  • یا یک رفتار منفی و آسیب رسان را برای دقایقی یا همیشه حذف کنیم، حذف توهین، تحقیر، تمسخر و تهدید از کلام، حذف عادت بد خوراکی و…
  • یا یک کار مفید، سالم یا شاد برای خود یا سایر هم سیاره ای ها انجام دهیم مانند اهدا خون، تهیه کارت اهدا عضو، مطالعه، نرمش، رقص، لبخند و…

البته برای کودکانی که هنوز دانایی و بینش فهم عملکرد ما ، توانایی درک لذت های عمیق تر و وسیع تر ما را ندارند، تهیه هدیه مناسب تر است. گر چه در این موقعیت هم می توان هوشمندانه تر هدیه را تهیه نمود، مثلاً به جای تفنگ و شمشیر از کتاب و بازی فکری استفاده کنیم.

ممکن است سوال پیش بیاید که نفع این موارد به خود ما می رسد و نه هدیه گیرنده، در این جا باید گفت که باعث خوشحالی است که بتوانیم موجب یک اتفاق مفید و احتمالاً ماندگار در زندگی کسی شویم. لذتی که این موضوع دارد از لذت یک لباس، عطر و …عمیق تر، ماندگارتر و مفیدتر است.

ضم اینکه اصولاً هدف ما از هدیه دادن چیست؟ بیان اینکه به فرد مقابل بگویم به یادت بودم، برای من مهم هستی، از بودنت خوشحالم و می خواهم شادت کنم. اگر به فرد هدیه گیرنده بگوییم از امروز به بهانه و یاد تولد تو، باشگاه ثبت نام کرده ام که ورزش کنم و هر زمان که تمرین می کنم به یادت هستم، تمامی آن موارد اصولی را در دل خود نخواهد داشت؟ آیا فرد از آنکه دوست و فامیلش به یادش کار خوب و مفید می کند خوشحال نمی شود؟

ممکن است بپرسید چه گیر من می آید؟! اگر شادی و خوشحالی فردی برای شما اهمیتی ندارد پس چرا هدیه ایشان می تواند جالب و جذاب باشد؟ هدیه جالب است یا هدیه ی یک فرد خاص؟ عطر مهم است یا کسی که عطر را به ما داده؟ در نهایت اگر آن فرد سلامتی، رشد، شادی اش برای من مهم نیست، احتمالاً لازم است که در انتخاب آدم های اطراف خود یک بازبینی جدی به عمل بیاوریم.

 

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط