نسبت بستنی یخی با ازدواج و عشق

بدون دیدگاه Share:

” بستنی یخی اون قشنگی و سفتیش مال توی یخچاله. مفهوم بستنی یخی اینه که توی یخچال تحقق پیدا می‌کنه چون اگه یخچال نباشه می‌شه یه چوب و یه مقدار آب. ولی بستنی برای خوردنه نه تماشا کردن تو فریز. شما به محض این که در فریزر رو باز می‌کنی و بستنی رو میاری بیرون برای خوردن، چند دقیقه بعدش شل و ول می‌شه و شروع می‌کنه به چکیدن، ولی کار درست را تو داری انجام می‌دی که داری بستنی می‌خوری. بخوای تماشاش کنی دوباره باید بذاریش تو جایخی.
عشق زن و مرد اگه بخواد عشق بمونه خب باید در عالم خیال بمونه، عالم خیال نه به معنی توهم بلکه به این معنیست که عشق در تخیلات است که محقق میشود خب وقتی میری سراغ پری خانم یا آقا رضا ، اگر بخوای شیفتگیه حفظ بشه خب بهتره تو عالم خیال ( فریزر!) بمونه که باهاش حال کنی. اما ازدواج یعنی از در یخچال آوردیش بیرون، داری می‌چشیش. خیلی نمی‌تونی به مفهوم عشق بچسبی.حداقلش ایمه که مفهوم عشق پس از ازدواج از رومانس بازی فاصله میگیره !
خنده داری عشاق متاهل شده اینه که بستنیه را از یخچال بیرون آوردن دارن می‌خورن و بعد می‌گن کاش این همونجوری سفت می‌موند! خب نمیشه دیگه!!! “*

ما یک تصوری از رابطه و عشق داریم و با همان هم جهت ارتباط جدی متعهدانه(ازدواج) اقدام می کنیم. تا اینجا هیچ مساله‌ای وجود ندارد. مساله از آنجایی شروع می شود که تصورات ما پایدار نیست و در گذر زمان به تدریج تغییر می کند. حال اگر من و همسرم این آگاهی را داریم و با روند رابطه، ما نیز دیدگاه خود و کارکردهای خود را تعدیل کنیم، احتمالا شرایط جدید را درک می کنیم و با کمک هم رو به جلو گام بر می داریم. اما اگر همچنان دُگم و متعصبانه بر روی باورهای اولیه ای که درست هم بودند، بمانیم و منعطف نباشیم، آسیب زده و آسیب می بینیم. درست شبیه رانندگی که گاهی لازم است با دنده سنگین حرکت کنید و گاهی با دنده عقب .

حال از کجا باید این موارد و مهارت ها را فرا گرفت؟

به نظر ما راهی به جز مطالعه، تحقیق و نگاه واقع بینانه نیست. باید درد و زجر فهمیدن را تحمل کنیم. به جای خودفریبی، باید با واقعیت ها رو به رو شد. کتاب “ازدواج، رنج مقدس” یک بیدارگر واقعی است و باعث دگرگونی تلقی فرد از ازدواج می شود.باید مطالعه کنیم.

دکتر احسان رضاپور

*برگرفته از کانال تلگرامی خانه توانگری – دکتر علیرضا شیری

مطالب مرتبط