فهم خواسته ها در روابط عاطفی

بدون دیدگاه Share:
فهم خواسته در روابط عاطفی

“در هیچ موردی بیخودی انتظار نداشته باشد که او خودش خواسته شما را بفهمد و همیشه به طور صریح و کاملاً مشخص خواسته خود را بگویید. مثلا من گرسنه هستم، من میخواهم بخوابم، من این فیلم را دوست ندارم، من از این غذا خوشم نمی آید. حتی در موضوعات جنسی خواسته خود را بگویید و حتی یقه اش را بگیرید که امشب میخواهم، خودت را آماده کن و هیچگاه بیخودی داستان درست نکنید و بیخودی دور خودتان نچرخید که مثلاً بگویید رابطه جنسی سه بار در هفته خوب است یا مثلاً خوش به حال آن هایی که… یا مثلاً امشب خیلی ها… بنابراین هیچگاه بازی در نیاورید و الکی مانور ندهید. باید همیشه خواسته خود را مشخص کنید و به او بگویید.” دکتر هلاکویی

در مواقعی خواسته خود را به بهانه اینکه “طرف خودش باید بفهمد” بیان نمی کنیم. به نظر شما علت چیست؟

ضعف عزت نفس که موجب می شود از نه شنیدن بترسیم و گاهی خودمان را لایق این خواسته ها ندانیم. تقاضاهای منطقی، به حق و بجایی که در کودکی برآورده نشده است. سرکوفت شنیدن به علت نیاز داشتن در کودکی و همینطور تنبیه شدن به علت اشتباه کردن در کودکی.

راهکار مقابله با این مسائل چیست؟

قدر مسلم تقویت عزت نفس قدم مهم و اصلی برای حل مشکل است. فرد باید به خوددوستی برسد و به خودش احترام بگذارد. تمام کارهای خوب و درست را برای خودش انجام بدهد و هم از دیگرانِ مهمِ مرتبط، تقاضاهایش را جهت رفع نیازهای خود به راحتی مطرح کند. به این باور برسد که نیاز داشتن، چیز بدی نیست. کمک خواستن، چیز بدی نیست. اگر به درخواست ما نه بگویند، ضایع نشده‌ایم.
البته وجود و حضور یک پارتنر دانا، آگاه و دارای عزت نفس بالا هم بسیار کمک کننده است. “خیلی وقت ها که کسی پشت سر ما حرف می زند، علت آن رفتارهای بد ما بوده در زمانی که حقیقتی را به ما گفته‌اند و مدیریت خشم نداشته ایم!”،
یک پارتنر با عزت نفس بالا، که در مثلث کارپمن هم گیر نکرده باشد، می تواند روند بهبود این افراد را تسریع کند. موقع درخواست کردن خود، برخوردی مبتنی بر تحقیر و نگاهی از بالا به پایین ندارد.

در مطرح کردن تقاضا اتخاذ لحن مناسب و زمان بندی درست چه اهمیتی دارد؟

یکی از گزینه‌های مهم و مفید در مطرح کردن یک تقاضا و افزایش شانس پذیرش؛
۱- لحن مناسب
۲- جغرافیای مناسب “زمان و مکان”
است.
لحن مناسب که مساله‌ای فردی و محصول مهارت ابراز وجود موثر و دانایی بر علم زبان بدن است.
جغرافیای مناسب هم که متعاقب گذر زمان در یک رابطه و افزایش شناخت، بدست می آید.

 

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط