از حال بد به حال خوب

بدون دیدگاه Share:
عزت نفس

می دانید یکی از مهمترین اسرار شکست و حال بد چیست؟ تلاش جهت راضی نگه داشتن همگان. در جامعه ما که گرفتار سندروم ایرانی هستیم، به علت ضعف شدید عزت نفس ، به جای اینکه نگاه به درون، معیار عقلانیت، علم و واقع بینی باشد ، تمرکز ما بر ارزیابی دیگران و گرفتن تایید و تمجید از ایشان است. ما مبتلایان به بیماری مهلک وابستگی و مهرطلبی هستیم. رضایت دیگران مانند هوا و آب و غذا ، از ارکان ادامه حیات ما شده است!

کسب رضایت همیشگی تمام این “دیگران” که خود انواع خطاهای شناختی ، عزت نفس ، تنوع شخصیتی و سلیقه ای دارند محال است و تلاش در این مسیر ، جز فرسایش شدید جسم و روان ، نتیجه ای نخواهد داشت.

کلمات قدرت آزار دادن شما را ندارند. مگر آنکه گوینده ی کلمات برایتان بسیار عزیز باشد. یک بار برای همیشه تکلیف خودمان را روشن کنیم؛ هر حرفی ، هر کاری ، از هر کسی محتمل است. چک سفید امضا ، از لحاظ خوب و عالی و مقدس بودن به هیچ یک از همنشینان و دوستان و بستگان خود ندهید. کمی سخت و تلخ است ، اما متاسفانه واقعیت است. کاش اینگونه نبود.

کاش آدم ها ، حداقل نزدیکان مان عزت نفس بالایی داشته  ، واقع بین ، مسئولیت پذیر و اخلاق مدار بودند. همیشه و همه جا  و خیال ما از اینکه خنجری به ما نمی زنند ، راحت بود! کاش بود! اما نیست! واقعیت را بپذیریم و با ترمیم و ارتقاء عزت نفس خود را قوی نماییم.

گاهی ممکن است پیش بیاید که همزمان شما و یک نفر دیگر، یک چیز یا یک نفر را دوست داشته باشید. در این شرایط اگر عزت نفسمان بالا باشد، می توانیم بر اساس عقلانیت، واقع بینی و مدیریت “بالغ” رفتار کنیم، یک رقابت سالم و منطقی، هرچند سخت را ایجاد کرده و مبتنی بر اخلاق، تلاش کنیم. یا شایستگی داریم و به هدف می رسیم، که بسیار خوب است، بدون هیچگونه ناراحتی و حسادتی، آن موضوع را رها کرده و زندگی را در مسیر دیگری ادامه می دهیم.

پیشفرض تمام این قابلیت ها؛ عزت نفس بالا است. چرا که می دانم با یا بدون آن چیز یا آن کس هم، همچنان خوب و دوست داشتنی و با ارزش هستم و می توانم زندگی ام را در راهی زیبا و شاد و مفید مدیریت کنم.

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *