رهایی از عادت های زندگی

1 دیدگاه Share:
عادت

عادت کردن یعنی ساختن یک سری روال­ های عادی که هر روز آن روال­ ها را انجام می ­دهیم. با یک ماشین خاصی یا از مسیر خاصی به محیط کار می­ رویم و کار خاصی انجام می ­دهیم و دوباره به منزل بر می­ گردیم. یعنی به طور کل نگاه می ­کنیم صبح که بلند می­ شویم از سر عادت یک سری کارهای مشخص را انجام می­ دهیم تا شب که به خواب برویم.

انسان­ های فعال و کوشا مثل وکلا، مهندسین، پزشکان و … نیز روتین­ های خاص خودشان را دارند. هر روز بلند شوند به اتاق عمل بروند، عصر بیمارهای خود را ببینند و شب به منزل برگردند. همه ­ی ما در معرض خطر هستیم که به زندگی عادت کنیم. یکی از کارهای که می­ تواند زندگی را معنا بخشد و عمیق کند انحراف از عادت­ است.

یکی از کارهایی که ما را از عادت منحرف می­ کند سر زدن به قبرستان­ ها است. سر زدن به جایی که دیگران آرمیده ­اند و خواندن متن­ های نوشته شده بر روی سنگ قبر و فهم این مطلب که انتهای همه­ ی ما همین جا است به ما این شهامت را می ­دهد که روال­ های عادی را بشکنیم و کارهایی را که سال­ ها دوست داشتیم انجام بدهیم، پیگیری کنیم. با نگاه کردن به قبرها در می­ یابیم چه مقدار از کارهایی که برایشان ارزش قائل بودیم بی اهمیت هستند، یک سری از کارهایی که در مورد آن­ها عادت کردیم به تفکرات کلیشه­ ای وقتی می بینیم که چه انسان­ ها و جوان ­های نازنینی در زیر خاک آرام گرفته ­اند کم کم در وجود ما رنگ می­ بازد.

دومین جایی که کمک می کند از عادت دوری کنیم و روال­ های عادی زندگی را بشکنیم طبیعت است. هر چند وقت یک بار باید به طبعیت برویم و نگاهی کنیم به پدیده­ های جغرافیایی غیر دست­ ساز بشر چون سنگ، جوی، گل و…به این ترتیب منحرف بشویم از روال­ های خود. یک ضرب المثل شرقی می­ گوید هر گاه یک لیوان آب می­ خورید به سرچشمه این آب فکر کنید که این از کجا آمده است که انقدر گوارا است؟ وقتی یک میوه می­ خورید به باغی که از آن آمده فکر کنید، به کودی که به آن داده شده، به کارگری که آن را به عمل آورده، به بازرگانی که آن را توزیع کرده است. ذره­ ای فکر کنید به سرچشمه آن چه که می­ خورید و قدرشناس باشید. این یعنی انحراف از عادت و روال عادی تهیه ظرف، پوست کندن میوه و خوردن آن.

طبیعت موهبت­ های در اختیار خود را دریابید و به تعبیر سهراب ببینید که زندگی بال و پری دارد به وسعت مرگ و بسیار زیبا و ژرف است. بنابراین توضیه می­ کنم هر از چندگاهی منحرف شوید از روال ­های عادی زندگی خود و غرق در طبیعت شوید. بشکنید این حصار عادت را و می بینید که زندگی زیباتر است، افکارتان منعطف ­تر می­ شود و نسبت به خود مهربان­ تر و نسبت به جهان آسان­گیر تر می­ شوید.

دکتر علی صاحبی

کتاب پیشنهادی جهت مطالعه در این زمینه: قدرت عادت اثر چارلز دوهیگ

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

 1. سلام میثم جان

  بحثِ عادت‌ها از مهمترین مباحثِ امروز آموزشی دنیاست.
  راستش را بخواهی من خیلی از «مرگ اندیشی» و «رفتن به قبرستان» مفاهیم آموزشی درک و دریافت نمی‌کنم. ترسِ حاصل از آنها، الزاماً ما را به سوی زندگیِ بهتر و شادتر و سعادتمندتر رهمون نخواهد شد.

  من در بحث عادت‌سازی و یا ترکِ عادت‌های بد و خاص در زندگی؛ من شیوه‌ای دارم به نام «چالش فردی یا چالش شخصی» که به شکل ویژه‌ای روی این موضوع کار کرده‌ام.
  فایل‌های صوتی و ویدویی مختلفی هم در این خصوص تولید کرده‌ام که به رایگان قابل مشاهده و شنیدن است که در آدرس کوتاه زیر می‌توانی آن‌ها را ببینی:
  http://zaman.link/chf

  به گمانِ من، باید به شیوه‌ای نو و در سرزمین روانشناسی مثبت برای ساختنِ زندگی، بیاندیشیم و رفتار کنیم.
  با سپاس از متنِ خوبِ تو که وادار به نوشتنم کرد
  با مهر
  سجاد سلیمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *