رهایی از عادت های زندگی

بدون دیدگاه Share:
عادت

عادت کردن یعنی ساختن یک سری روال­ های عادی که هر روز آن روال­ ها را انجام می ­دهیم. با یک ماشین خاصی یا از مسیر خاصی به محیط کار می­ رویم و کار خاصی انجام می ­دهیم و دوباره به منزل بر می­ گردیم. یعنی به طور کل نگاه می ­کنیم صبح که بلند می­ شویم از سر عادت یک سری کارهای مشخص را انجام می­ دهیم تا شب که به خواب برویم.

انسان­ های فعال و کوشا مثل وکلا، مهندسین، پزشکان و … نیز روتین­ های خاص خودشان را دارند. هر روز بلند شوند به اتاق عمل بروند، عصر بیمارهای خود را ببینند و شب به منزل برگردند. همه ­ی ما در معرض خطر هستیم که به زندگی عادت کنیم. یکی از کارهای که می­ تواند زندگی را معنا بخشد و عمیق کند انحراف از عادت­ است.

یکی از کارهایی که ما را از عادت منحرف می­ کند سر زدن به قبرستان­ ها است. سر زدن به جایی که دیگران آرمیده ­اند و خواندن متن­ های نوشته شده بر روی سنگ قبر و فهم این مطلب که انتهای همه­ ی ما همین جا است به ما این شهامت را می ­دهد که روال­ های عادی را بشکنیم و کارهایی را که سال­ ها دوست داشتیم انجام بدهیم، پیگیری کنیم. با نگاه کردن به قبرها در می­ یابیم چه مقدار از کارهایی که برایشان ارزش قائل بودیم بی اهمیت هستند، یک سری از کارهایی که در مورد آن­ها عادت کردیم به تفکرات کلیشه­ ای وقتی می بینیم که چه انسان­ ها و جوان ­های نازنینی در زیر خاک آرام گرفته ­اند کم کم در وجود ما رنگ می­ بازد.

دومین جایی که کمک می کند از عادت دوری کنیم و روال­ های عادی زندگی را بشکنیم طبیعت است. هر چند وقت یک بار باید به طبعیت برویم و نگاهی کنیم به پدیده­ های جغرافیایی غیر دست­ ساز بشر چون سنگ، جوی، گل و…به این ترتیب منحرف بشویم از روال­ های خود. یک ضرب المثل شرقی می­ گوید هر گاه یک لیوان آب می­ خورید به سرچشمه این آب فکر کنید که این از کجا آمده است که انقدر گوارا است؟ وقتی یک میوه می­ خورید به باغی که از آن آمده فکر کنید، به کودی که به آن داده شده، به کارگری که آن را به عمل آورده، به بازرگانی که آن را توزیع کرده است. ذره­ ای فکر کنید به سرچشمه آن چه که می­ خورید و قدرشناس باشید. این یعنی انحراف از عادت و روال عادی تهیه ظرف، پوست کندن میوه و خوردن آن.

طبیعت موهبت­ های در اختیار خود را دریابید و به تعبیر سهراب ببینید که زندگی بال و پری دارد به وسعت مرگ و بسیار زیبا و ژرف است. بنابراین توضیه می­ کنم هر از چندگاهی منحرف شوید از روال ­های عادی زندگی خود و غرق در طبیعت شوید. بشکنید این حصار عادت را و می بینید که زندگی زیباتر است، افکارتان منعطف ­تر می­ شود و نسبت به خود مهربان­ تر و نسبت به جهان آسان­گیر تر می­ شوید.

دکتر علی صاحبی

کتاب پیشنهادی جهت مطالعه در این زمینه: قدرت عادت اثر چارلز دوهیگ

مطالب مرتبط