سندروم ایرانی

بدون دیدگاه Share:

سندروم ایرانی چیست؟

ایران کشوریست که مختصات اقلیمی و تاریخی و فرهنگی ویژه‌ای دارد.
اقلیم آن با ارجحیت خشکی بوده و زمین های قابل کشت اندکی داشته و خطر کم‌آبی، همواره آن را تهدید نموده است؛ پس یک عامل ایجاد ترس واقعی همراه مردمان آن بوده و است.
این سرزمین هفت بار توسط همسایگان خود مورد تجاوز و غارت واقع شده است. یعنی از طرف کسانی که به آن ها اعتماد داشته، خیانت سنگین و شدید دیده است؛ و بدین ترتیب اعتماد و امنیت برای ایران و ایرانی، بارها توسط نزدیکان، خدشه‌دار شده است.
قرن ها این کشور تحت سلطه‌ی پادشاهان اغلب ظالم و خونریز بوده است که عادات و باورهایی را نهادینه کرده اند؛ کار، یعنی بیگاری و بردگی با حقوق ناچیز، حاکمان متجاوزان قانون‌مند به مال و خانواده‌اند و بیش از اینکه حامی مردم باشند، به فکر تاج و تخت و عیش و عشرت خود هستند و چاپلوسی و رشوه و زیرآب‌زنی راهکارهای بقا و رشد در این جامعه است!
مجموعه‌ی این عوامل موجب شده است که ایرانی دچار یک بیماری شدید و عمیق و سنگینی به نام “سندروم ایرانی” گردد!
ایرانی به جای اینکه “بالغ” فعالی داشته باشد، در خانواده و جامعه و به واسطه‌ی تاریخ و اقلیم و فرهنگ، می آموزد برای از خود قوی‌ترها “کودک مطیع” باشد و برای از خود ضعیف‌ترها “والد منتقد“!
برای رییس و پلیس و پدر و حاکم چاپلوسی نموده و چاکرم و نوکرم و غلامم گفته و یک “مهرطلب” تمام عیار می‌گردد، در عین اینکه برای پایین‌دست و مشتری و فرزند، لحن و ادبیاتش آمرانه و رفتارش ظالمانه شده و یک “برتری‌طلب” حرفه‌ای می‌شود!
ایرانی تحت تسلط افراطی و بیمارگونه‌ی صفات منفی برخی کهن‌الگوهاست؛ قدرت طلبی و زورگویی و بیرحمیِ زئوس و آرتمیس، خوشگذرانی بی‌معنی و تخریبگر و زننده‌ی دیونوسوس، رفتار و شخصیت نمایشی و خودشیفته‌ی پرسفونه، مهرطلبی و وابستگی و پرستاری و مراقبت مرضی و ویرانگر دیمیتر، حافظه‌ی عاطفی وحشتناک در حد کینه‌ی پوزیدون، لودگی و لُمپنی چندش‌آورِ آرس، افسردگی و خمودگی هفایستوس، قوم‌پرستی و طرفداری بدون منطق از نزدیکان به شیوه‌ی هرا!
آری حالمان خیلی بد است و تا زمانیکه بیمار بودنمان را ندیده و نپذیریم، امیدی به بهبودی نیست.
اما راه درمان سندروم ایرانی چیست؟
گسترش عقلانیت و واقع‌بینی و رشد “بالغ” و خرافه‌زدایی.

احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط