راه های سرمایه گذاری و پس انداز در ایران

بدون دیدگاه Share:
سرمایه گذاری و پس انداز

نوشتن از پس انداز و سرمایه گذاری در ایران شاید در این روزهای سخت اقتصادی کار مشکلی باشد، اما اعتقاد دارم که در همین شرایط نیز می توان با دورنمای بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری و پس انداز نمود.

به طور سنتی بازارهای سرمایه گذاری ایران به بخش های ارز، طلا، مسکن، بانک و سهام تقسیم می شود. بازده سی ساله بازارها نشان می دهد که بیشترین رشد از آن بازار سهام و کمترین رشد از آن سود بانکی بوده است. اما باید توجه داشت که ورود به بازار سهام بدون دانش و آموزش کار بسیار خطرناکی است و برای این کار می توان از صندوق های سرمایه گذاری مشترک مدد گرفت. این صندوق ها منابع افراد را جمع آوری کرده و با استفاده ازمتخصصان و تحلیلگران مجرب خود زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار، به خرید و فروش سهام می پردازند.

به عنوان نمونه صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه یا صندوق سرمایه گذاری کارگزاری بانک ملی ایران از سال ۸۸ تا به امروز بازدهی ۸۰۰۰ درصدی داشتند و سرمایه سهامداران خود را بیش از ۸۰ برابر کرده اند! در حالی که طی همین زمان، دلار ۱۱ برابر، طلا ۲۰ برابر و سود بانکی هم ۴ برابر شده است.

یکی از موارد دیگری که می توان به عنوان سرمایه گذاری در نظر گرفت شرکت در عرضه های اولیه است. وقتی شرکتی بخواهد سهام خود را در بورس عرضه کند، تعدادی از سهام خود را عرضه اولیه می کند تا عموم افراد بتوانند سهم آن شرکت را بخرند. پس از کارشناسی سهم، با قیمتی معمولاً مناسب عرضه شده و به تعداد مساوی بین متقاضیان سهام آن شرکت تقسیم می شود.

در بیشتر موارد عرضه های اولیه به دلیل اینکه در قیمت مناسب عرضه می شوند، در مدت زمان کوتاهی بازده های گاه تا ۱۰۰ درصد نصیب سهامداران می کند. با کسب بازدهی معقول می توان اصل پول را بیرون کشید و با سود آن در سهم های بزرگ و بنیادی بازار سهام سرمایه گذاری نمود.

البته باید توجه داشت که کسب بازده از بورس مستلزم صبر و داشتن نگاه بلندمدت است. پیشنهاد بنده این است که به هیچ وجه ریال نگه ندارید چرا که از تورم عقب مانده و در نهایت ارزش پول خود را از دست می دهید. با تشکیل سبدی از سرمایه گذاری های متفاوت یک سپر تورمی ایمن برای سرمایه های خود ایجاد کنید.

میثم طاهری

پی نوشت: برای مقایسه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری از این لینک استفاده کنید: شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

مطالب مرتبط