زنان ، احساسی یا منطقی؟

بدون دیدگاه Share:

مطالعات آمار تاریخی پیرامون مسائل زنان نشان می دهد که؛ بر خلاف باور عموم کودکان بیشترین تنبیه های فیزیکی و روانی را از جانب مادران دریافت کرده اند نه پدران!

توضیح و توجیه بیشتر مادران این است که “باید درست تربیتش کنم”. جالب است بدانیم که زنان بر خلاف باور عمومی، به ویژه در بحران ها، نه تنها احساسی و ضعیف نبوده بلکه فوق العاده منطقی، صبور، قاطع و حتی بی رحم هستند.
شاید چون زنان در طول تاریخ، توسط حکومتها، عرف و فرهنگ، سرکوب و تحقیر شده و به اجبار علی رغم توانایی های بی نهایت بیشتر جسمی و مغزی نسبت به مردان؛ به عقب رانده شده اند.
زنان، امروز عزت نفس پایینتری دارند. “سایه”ی بزرگ و وسیعتری دارند، پکیج پیچیده‌ای از “من بدم-تو خوبی” یا “من بدم-تو بدی” دارند،
زنان غالب مادر،دختر و همسر”دیمیتر، پرسفونه و هرا” از طرف جامعه و مردان بیشتر بازخورد مثبت گرفتند و نقش های خدماتی و فرمان پذیری و حمایتی و پرستاری ایشان بیشتر خواستنی بوده تا مدیریت کردن و برابر بودن و .. .. .
همچنین کارهای روزانه‌ی تکراری منزل، که متاسفانه برخلاف اینکه خیلی مهم هستند، چندان به چشم نمی آیند، ریسک و شیوع افسردگی رو در زنان خیلی بیشتر کرده است.
دانایی و خودانتقادی و خودآگاهی و واقع بینی و مسوولیت پذیری، مهمترین و بزرگترین قدم در بهبود وضع بد موجود است.

اما زنان واقعا برای تصمیم گیری، هدف گذاری، مدیریت زندگی و خانواده و “همه چیز” مفیدترند یا خیر؟
نظر ما مثبت است.
در هفته‌ی هشتم جنینی تستوسترون روی مغز مردها می ریزد و آن را معیوب می کند! یعنی به صورت اولیه نوزاد پسر با مغز معیوب نسبت به نوزاد دختر متولد می شود!
انواع قابلیت های مغزی از جمله حافظه، هوش، تخیل و همچنین تمام حواس چندگانه از جمله بویایی، شنوایی ،بینایی و. .. زن ده ها برابر بیشتر از مرد است. توان بدنی زن و قدرت تحمل درد جسمی و روانی زن به هیچ عنوان قابل مقایسه با یک مرد نیست.

“برای مثال توجه داشته باشید که اغلب پدران شهدا با شنیدن خبر مرگ فرزندانشان متاسفانه دچار حمله قلبی شده اند و فوت شده اند. اغلب مردان با شنیدن خسارت سنگین مالی یا شوک های شاد و غمگین سنگین فوت شده اند. ولی زنان پابرجا و استوار باقی مانده اند*”.

بنابرین توصیه ما این است که ارزیابی، بررسی، مدیریت و قضاوت را به زنان بسپاریم. همچنین در باورهای اشتباه خرافی و ارزیابی نشده خود نسبت به زنان تجدید نظر نماییم.

*مرجع: کتاب روانشناسی زن و مرد یا انسان در دو جلوه. اثر جناب دکتر محمد مجد.
از بزرگترین روانپزشکان کشور

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *