رفتارشناسی مردم ایران در برخورد با طلا و ارز

بدون دیدگاه Share:
رفتارشناسی ایرانیان

در مواجهه با حوادث و موضوعات و مسائل، افراد مختلف بسته به نوع مدیریت ذهنی‌شان، پاسخ یا واکنش نشان می دهند.
افراد با مدیریت “بالغ” در صدد یافتن اطلاعات دقیق و علمی از واقعیت اکنون بوده و تلاش می کنند با همکاری متخصصین مربوطه، مفیدترین پاسخ برنده-برنده-برنده را بیابند.
اما گروهی دیگر که تحت مدیریت “والد منتقد یا کودک تطبیق یافته” هستند شروع می کنند به مقصریابی، غُر زدن، جوک ساختن و در نهایت بیشتر واکنش های لحظه‌ای، هیجانی و بدون توجه به فایده را انجام می دهند.
آنهایی که هم تحت فرماندهی “کودک طبیعی” هستند به دنبال یک “بالغ” جهت حل مساله می گردند.
مردم ایران به واسطه‌ی تاریخ طولانی حکومت های پادشاهی ظالمانه و غارت شدن توسط همسایگان، نه واقع‌بین، نه مسئولیت‌پذیر و نه اخلاق‌مدار بوده و هیچگونه ارتباطی هم با “بالغ” نداشته و بیشتر “کودک تطبیق یافته و لجباز” یا ” والد منتقد” هستند.
متاسفانه عزت نفس ما بسیار بسیار پایین بوده و خود را در واقع خوب و دوست داشتنی نمی دانیم و به همین علت عده ای از ما به صورت جبرانی، خود بزرگ‌بین و خودشیفته شده‌ایم.و همچنین اعتماد به نفس منفی داریم، یعنی باورمان این است که نمی توانیم.

راهکار؛ ترمیم و افزایش عزت‌نفس و تقویت “بالغ” است.

در تحلیل آرکی تایپی در جامعه‌ی زئوسی ایران نیز، اکثریت جمعیت را دو گروه “آرسی” هیجان‌مدار و بدون مدیریت خشم، لوده و لمپن تشکیل می دهند یا “دیونوسوس های” الکی خوش با شعار لذت در لحظه (نه زندگی در لحظه) که اهل مخدرات و ترکیبات سنتی-صنعتی بوده و مسئولیت گریز تنبل هستند!
“آپولو”های، منظم، دقیق، مسئولیت پذیر و اخلاق مدار به علت احتمال رقابت با زئوس، یا حذف شده یا فراری می شوند و یا می پذیرند در دستگاه زئوس مشاورانی مدیحه گو برای زئوس گردند!

این است که در بحران ها ما چند دسته می شویم؛
۱- جوک درست می کنیم و در کنار سایر تفریحات دیونوسوسی خوشیم!
۲- یا به خیابان ها آماده و آرس‌گونه فحش داده و اموال عمومی را تخریب می کنیم!

۳- تعداد اندکی آپولوی دلسوز هم تحلیل های فنی، علمی و دقیقی ارائه می کنند که چون اکثریت مردم ایران اهل مطالعه و اندیشیدن نیستند، چندان اثری روشنگرانه ندارد!

 

دکتر احسان رضاپور لرکی

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *