ویژگی های خانواده ی مدرن

بدون دیدگاه Share:
خانواده ی مدرن

رفتن به سوی ایجاد خانواده ی مدرن یک باور مهم زیربنایی دارد:

هرچه اکنون می دانم (شامل آموخته ها توسط خانواده و اجتماع) اشتباه است، مگر خلاف آن ثابت شود. بنابراین تمام آنچه در زندگی فرد جریان دارد، از تغدیه ای که دارند گرفته تا چینش خانه، خرید کردن، پس انداز، مهمانی دادن و رفتن، لباس پوشیدن، آرایش و پیرایش، حتی حمام و دستشویی و اصلاح و ارتباط شوهر و همسر، ارتباط والدین و فرزندان، نوع تربیت و آموزش فرزندان و…. با ملاک‌های علمی، عقلی، واقع بینانه و بالغانه ی موجود ارزیابی و راستی آزمایی می‌کند واین کار را فقط یکبار هم انجام نمی‌دهد و شبیه نرم افزارهای موبایل خود، هر چند وقت یکبار آپدیت می‌کند.

یک خانواده ی مدرن حتماً در یک سطح اقتصادی خوب براساس عرف جامعه است، به نوعی که بتوانند نیازهای سطح اول مازلو را برای تمام اعضا رفع کنند. در این خانواده قدرت و رئیس وجود ندارد، مدیرهایی مبتنی بر تخصص آنها وجود دارد، تمام افراد خودانتقاد بوده، از قبل برای بهبود ایرادهای خود کوشیده اند و اکنون همه در سطح مطلوبی از سلامت روان هستند. پس مدیریت خشم دارند، عصبانیت هیچ جایی در این خانواده ندارد، مهارت ابراز وجود موثر دارند، باب گفتگو، همیشه و درباره ی تمام موضوعات باز بوده و مهارت حل مساله دارند.

در یک خانواده ی مدرن ، والدین به شدت همانندی فکری سیاسی و گرایش دینی دارند و رفتارشان با کودک، مشابه است. تمام سعی افراد برای ایجاد و افزایش لحظات شادی سالم هست، عامدانه و آگاهانه، تمام لحظات با کارهای خوب مفید بجای درست سالم و شاد، و یا نهایتاً رنج های مشروع (رنجی کوچک و محدود و غیر کشنده که معطوف به یک نفع مهم و مفید بزرگ هست.شبیه درد ناشی از تزریق واکسن، زجری که حین نرمش و ورزش متحمل می‌شویم)، پر شده است.

به امید آنکه تمامی افراد بهتر زیستن را تمرین کنند.

دکتر احسان رضاپور لرکی

مطالب مرتبط